رییس انجمن های دوستی: وجود این انجمن ها برای دیپلماسی عمومی ضروری است

به گزارش سایت شبکه انجمن‌های دوستی ایران با سایر کشورها؛ جلسه هم‌اندیشی و هم‌افزایی معاونت امور بانوان ریاست جمهوری با روسای انجمن‌های دوستی ایران با سایر کشورها رضا سیدان نایب رییس مجمع انجمن های دوستی درباره فعالیت‌های مجمع در دو سال گذشته گزارشی ارایه کرد.

او گفت: برگزاری هفته‌های فرهنگی کشورهای مختلف، برگزاری نمایشگاه‌های عکس کشورهای هند، نیکاراگوئه، آمریکا، اندونزی در تهران و همچنین برپایی چند کنسرت در سالن‌های مختلف از جمله فعالیت‌هایی است که مجمع در دو سال گذشته داشته است.

سیدان همچنین برگزاری کنفرانس‌هایی با کشورهای عربی با حضور سفرای عرب مقیم تهران را از دیگر فعالیت‌های انجمن در دو سال اخیر ذکر کرد.

او در ادامه با اشاره به این موضوع که بذر انجمن‌های دوستی کاشته شده متذکر شد: این بذر اینک به نهالی تبدیل شده که نیاز به مراقبت دارد. با وجود اینکه این انجمن‌ها یک NGO هستند، اما دولتمردان هم می‌توانند برای تقویت این انجمن‌ها آن‌ها را زیر پر و بال خود بگیرند.

کمال اکبری معاون اجتماعی سازمان‌های مردم نهاد وزارت کشور نیز در این جلسه با تقسیم انجمن‌های دوستی به سه دسته غیرفعال، نیمه فعال و یک یا دو انجمن فعال با گله از روسای انجمن‌های دوستی گفت:  از مدت ها پیش از روسای انجمن های دوستی خواسته ایم که مدارک و اسناد خود را در وزارت کشور کامل کنند. انتقاد دومم هم به انجمن‌های غیرفعال و نیمه فعال است که می‌توانند این انجمن‌ها را انحصار خود در آورند و به افراد علاقمند به حضور در انجمن‌ها سپرده شود تا با تفکرات جدید به کمک آیند و آنها از این حالت خارج شوند.

اکبری همچنین با بیان این که هرگز مخالفتی با فعالیت جمعی انجمن نداشته و نداریم افزود: ما علاقمند به فعالیت شما در قالب اساسنامه و کمیته‌ها هستم.

معصومه ابتکار معاون امور بانوان ریاست جمهوری نیز در این جلسه صحبت کرد و با اشاره به فعالیت‌های تشکل‌های غیر دولتی، یادآور شد: این تشکل‌های غیر دولتی برای هر دولتی به عنوان یک فرصت محسوب می‌شوند.

او با اشاره به فعالیتش در حوزه محیط زیست افزود: قبلا در این حوزه فعالیت های زیادی داشتم، در حوزه محیط زیست یک یا دو NGO بودند که از نزدیک با ما همکاری داشتند.

او در مورد فعالیت فعلی‌اش در حوزه بانوان توضیح داد: در حوزه بانوان و خانواده که نگرانی‌های اجتماعی زیادی در جامعه به خاطر تبعیض‌ها وجود دارد، سعی داریم که از طریق تقویت NGOها بتوانیم برای تحکیم رشته‌های خانواده گام‌هایی برداریم که در این راستا انجمن‌های دوستی می‌توانند هم در عرصه ملی و هم بین المللی با ما همکاری داشته باشند.

حسین موسوی رییس مجمع انجمن‌های دوستی نیز در این جلسه سخنرانی کرد و با اشاره به روند تشکیل این انجمن‌ها گفت: برای هم‌پوشانی و هم‌افزایی این انجمن‌ها لازم بود که آن‌ها زیر یک چتر به اسم مجمع(شبکه) قرار بگیرند و تجارب خود را به اشتراک بگذارند.

او با اشاره به اینکه تا کنون شبکه انجمن‌های دوستی مورد حمایت هیچ یک از دولتمردان قرار نگرفته گفت: حتی دولت تدبیر و امید هم تا کنون از ما حمایتی نکرده است. این انجمن‌های فرصت مغتنمی برای کشور به خصوص در شرایط فعلی تحریم ها است. این انجمن‌های می‌توانند در راستای رفع سوءتفاهم‌ها با کشورهای دیگر نشست‌هایی با سفرای خارجی آن کشورها در تهران داشته باشند.

موسوی با اشاره به ظرفیت انجمن‌های دوستی در زمینه دیپلماسی عمومی یادآور شد: دولت‌ها می‌توانند از ظرفیت‌های فراوان این انجمن‌ها استفاده کنند و سوءتفاهم‌ها را کمتر سازند.

او در پایان پیشنهاد تشکیل کمیته بانوان به ریاست معصومه ابتکار را مطرح کرد که این پیشنهاد با استقبال مواجه شد.

 این وب سایت متعلق به شبکه انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها می باشد
طراحی و پشتیبانی: Porima