شب ابوالقاسم لاهوتی برگزار می‌شود

به گزارش سایت مجمع انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها؛ شب ابوالقاسم لاهوتی با همکاری مجله بخارا، انجمن دوستی ایران و تاجیکستان و خانه اندیشمندان علوم انسانی  با  سخنرانی:  علی‌اشرف مجتهد شبستری، علی دهباشی، هدیه شریفی، مسعود عرفانیان و شاه منصور شاه میرزا، خواندن متنی از زنده‌یاد محمد سپانلو و نمایش فیلمی مستند در ساعت پنج بعدازظهر دوشنبه شانزدهم مهرماه در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی (واقع در خیابان استاد نجات‌اللهی، خیابان ورشو) برپا می‌شود.

در خبر برگزاری این نشست عنوان شده است: بدون تردید ابوالقاسم لاهوتی یکی از شاعران برجسته زبان فارسی به شمار می‌آید. لاهوتی
زاده کرمانشاه است. متولد ۱۳ آذرماه سال ۱۲۶۴ خورشیدی (برابر با ۴ دسامبر ۱۸۸۷ میلادی) پسرِ پدری که گیوه‌های بی‌شماری را برای پیمودن راه‌های نارفته بخیه زد؛ مسیرهایی که پسر پیمود. شاعر و روزنامه‌نگار و نظامی فعال سیاسی بود. سرودن شعر را از دوران نوجوانی و جوانی، در ایران شروع کرد. با سرکوب جنبش لاهوتی‌خان (۱۹۲۱م.) و پناه بردن به شوروی در جست‌وجوی عدالت‌خواهی، شاعری‌اش وجوه گوناگون یافت. شعرهایش رنگ به رنگ شد، اما شعله فروزان ادیبانگی‌اش هیچ‌گاه خاموش نشد؛ حتی زمانی که در آسایشگاهی در مسکو با زندگی خاکی‌اش وداع می‌کرد و تنها نام وطنش ایران را زمزمه می‌کرد (۱۳۳۶ خورشیدی برابر با ۱۶ مارس ۱۹۵۷میلادی).
 


این وب سایت متعلق به شبکه انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها می باشد
طراحی و پشتیبانی: Porima