آيين ديدار خاطره انگيز انجمن هاى دوستى با كودكان كار

صدوپنجاه‌ و چهارمین آیین دیدار گروه سینمایی هنر و تجربه در برنامه‌ای متفاوت به فیلم «ویولونیست» اختصاص یافت و با همكارى شبكه شوراى عالى انجمن هاى دوستى ايران با ساير كشورها برگزار شد .

 

حضور آن همه جمعيت از کودکان کار و دیگر علاقمندان سینما در شبی که باران تمام خیابان‌ها را بند آورده بود غيرقابل پيش بينى بود و این آیین افتتاح را پر شور و متفاوت ساخته بود. دقایق پیش از برنامه میهمانان پس از حضور در باغ فردوس برای در امان ماندن از باران در لابی سالن نمایش جمع شده و منتظر شروع فیلم بودند. در این بین محمدعلی طالبی بیشتر طرفدار داشت و حاضرین لحظه ای او را تنها نمی‌گذاشتند. بالاخره رأس ساعت هشت و سی دقیقه شب درهای سالن فردوس باز شد و جمعیت به داخل سالن راه یافتند. در همان لحظات اولیه تمامی ظرفیت سالن پر شد و افراد بسیاری در دو طرف صندلی‌ها ایستادند. در این بین رؤساى انجمن هاى دوستى كشورها ، نادر مشایخی (آهنگساز و رهبر ارکستر)، ایرج حسابی (فرزند پروفسور حسابی)، دكتر رضا سیدان (نایب رئیس شبکه شورای عالی انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها) ، شهرام عليدى، و تعدادی از اعضای خیریه قلب سفید ، خيريه طپش ، بنياد كودك و بسیاری از کودکان و نوجوانان کار علاوه بر عوامل فیلم از میهمانان برنامه در این شب بارانی بودند.
 
در ابتدای مراسم، مسیح میرحسینی بازيگر سينما و مشاور فرهنگی و هنری نايب رئيس شبکه شوراى عالى انجمن‌های دوستی ایران با سایر كشورها كه مديريت هماهنگى و اجرايى اين برنامه را به عهده داشت ، ضمن خیر مقدم به میهمانان و خوشامدگویی ويژه به کودکان و نوجوانان کار گفت: حضور این کودکان کار برنامه امشب را مزین کرده و بسیار پربرکت خواهد بود. سخنان او به تشویق حضار منجر شد. او ادامه داد: این آیین دیدار به نمایش فیلم «ویولونيست» به کارگردانی محمدعلی طالبی اختصاص دارد که ايشان یکی از بهترین کارگردانان ژانر کودک و نوجوان در ایران و خارج از ايران  هستند كه جوایز بسیاری را در جشنواره‌های بین‌المللی گرفته‌اند
كه همين فيلم ويولونيست هم هفته ى اخير در جشنواره فوكوئوكا ژاپن جايزه بهترين فيلم مخاطب را گرفت و به جشنواره پوسان كره جنوبى نيز راه يافت .


اين بازيگر رو به حاضرین ادامه داد: قطعا" شما بسیاری از آثار آقای طالبی را دیده‌اید و مطمئن هستم که با فیلم مدرسه موش‌های ایشان  که حدود ۳۲ سال پیش ساخته شد و همچنين سریال گل پامچال خاطراتی دارید. اما آقای طالبی فیلم های دیگری هم داشته اند که در سطح بین‌الملل درخشیده است؛ مانند فیلم‌های «كيسه برنج »، «چکمه» و «تو آزادی» که جوایز بین‌المللی زیادی را گرفته‌اند. این جوایز آنقدر زیاد بوده است که آقای طالبی بخشی از این جوایز را به موزه سینما اهدا کرده‌اند.


ميرحسينى اضافه کرد: این کودکانى که بچه‌های کار هستند با بچه‌های خیابانی متفاوتند. این ها همگی کار میکنند، زحمت می‌کشند و برخی از آن ها سرپرست خانواده هم هستند. در این میان خیریه‌ها نیز برای کم کردن مشکلات آنها فعالیت می‌کنند. ما باید در مقابل این بچه‌ها سر تعظیم فرود آوریم.


او در ادامه از كارگردان و عوامل دعوت کرد که پیش از نمایش فیلم برای مخاطبان صحبت کنند.
محمدعلی طالبی، کارگردان فیلم پس از آمدن به بالای سن، پر بودن سالن را اتفاقی خوش توصیف کرد و گفت: خوشحالم که آنقدر سالن پر شده است که برای ما جای نشستن نمانده است! همچنین از حضور بچه‌ها به این برنامه نیز خوشحال هستم. زمانی که فیلمی برای بچه‌ها درست می‌کنیم، بسیار لذت می‌برم که می‌بینم خود آن‌ها برای تماشای فیلم می‌آیند.
 
او ادامه داد: آقای کیانوش شهنازی، یک ویولونیست بسیار برجسته است که من با ایشان آشنا شدم و نقش اول اين فیلم را بازی کرده است که در ادامه آن را خواهید دید. همچنین در اینجا می‌خواهم آقای آرش خزایی تدوینگر فیلم، بهنام آقازاده فیلمبردار و لعیا پالیزبان مدير توليد را معرفی کنم و بگویم این فیلم توسط همین ما چند نفر و با بودجه بسیار محدود ساخته شده است. در این فیلم از بودجه‌های میلیاردی خبری نبوده است و ما با امکانات بسیار کم به خیابان رفتیم، دست به دست هم دادیم و گفتیم فیلمی بسازیم که در آن زحمت نوجوانان و جوانانی مثل کیانوش که هنرمندند و در خیابان ها زحمت می‌کشند، دیده شود.
 
طالبی در ادامه به نوجوانان فوتبالیستی که در سالن حاضر بودند اشاره کرد و گفت: این ها همگی از کودکان و نوجوانان کار هستند که به همت NGOها و خیریه‌ها فوتبال بازی می کنند و من می‌خواهم فیلم بعدی ام را با آن ها بسازم.
این سخنان طالبی با تشویق حاضرین همراه شد.
 
این کارگردان فیلم‌های کودک و نوجوان در ادامه با گلایه از نگاهی که در جامعه به کودکان کار می‌شود، اظهار کرد: می‌خواهم امشب یک نکته دیگر را هم بگویم، آن هم اینکه چندی پیش در تلویزیون سریالی پخش شد که در آن نشان داده شده بود که کودکان  کار عضو باند هستند! این بسیار غم‌انگیز است که تلویزیون ما درمورد این بچه‌ها اینگونه صحبت می‌کند. همچنین گاهی هم دیده‌ایم که این بچه‌ها را در خیابان دستگیر می‌کنند که آدم از این کار حیران می‌ماند. این بچه‌ها ارزشمندترین انسان‌های این کشور هستند. امشب می‌خواهم مسئله دیگری را هم به کیانوش و دیگر بچه‌های حاضر در اینجا بگویم: من خودم هم کودک کار بوده‌ام. در خیابان شغل‌های مختلفی را تجربه کردم و چیزهای مختلفی را می‌فروختم. امروز من توانسته‌ام فیلمساز شوم و این بچه‌ها هم در آینده می توانند موزیسین، فوتبالیست و… شوند.
این سخنان کارگردان نیز با تشویق طولانی حاضرین روبرو شد.
 
او اضافه کرد: مهم نیست این کودکان کار چه ملیتی داشته باشند، چه ایرانی باشند چه افغانستانی، همگی انسان هستیم و دستگیری آن‌ها و اهانت بهشان انسانی نیست! باز هم از همگی شما تشکر می‌کنم و امیدوارم از فیلم خوشتان بیاید. همچنین از گروه سینمایی هنر و تجربه که بسیار به ما لطف کردند، تشکر می‌کنم. مخصوصا از آقای علم‌الهدی رئیس این گروه و آقای مزلقانی، که کار فوق العاده‌ای برای این سینما انجام داده‌اند و اجازه داده‌اند که این فیلم‌ها دیده شود و همينطور از خانم مسيح ميرحسينى كه بعنوان مدير اجرايى براى برنامه ريزى و اجراى اين برنامه بسيار زحمت كشيدند تشكر ميكنم .
 
در ادامه آرش خزایی، کیانوش شهنازی و بهنام آقازاده در سخنانی کوتاه کار کردن با محمدعلی طالبی را شانس بزرگی در زندگی‌شان توصیف کرده و از حاضرین نیز تشکر کردند.
 
در پایان این برنامه دکتر رضا سیدان، نایب رئیس شبکه شورای عالی انجمن‌های دوستی ایران با سایر کشورها روی سن آمد و لوح افتخاری را به کیانوش شهنازی، نوجوان ویولونیست اهدا کرد. همچنین محمدعلی طالبی نیز شخصا هدیه‌ای به این پسر نوازنده تقدیم کرد.


این وب سایت متعلق به شبکه انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها می باشد
طراحی و پشتیبانی: Porima