روز جهانى صلح و حلقه دوستى در برج ميلاد تهران

به گزارش روابط عمومى شبكه شورايعالى انجمنهاى دوستى ايران با ساير كشورها، اين جشنواره  به همت شبكه شورايعالى انجمنهاى دوستى ايران با ساير كشورها و آموزشگاه هنری پویندگان به مدیریت امیر احدی و به دبیری بهناز پورنگ  برای دومین سال برگزار شد.
علی درویش پور مدیر عامل برج میلاد تهران در این مراسم روز جهانی صلح را بهانه‌ای برای یک اراده جهانی در نیل به صلح عنوان کرد و افزود: ایران بر پایه اصول راهبردی خود همواره به دنبال صلح بوده و ضمن اقتدار گرایی نقش مهمی در صلح جهان داشته است.

 

در ادامه مراسم دکتر رضا سیدان نایب رییس شبکه شورای عالی انجمن دوستی ایران با سایر کشورها  گفت: جنگ تبعات بدی برای جهان به لحاظ بی خانمانی وبی سر پرستی و تورم دارد. یکی از مشکلات جنگ بعد روانی آن است که ما طی ۸سال جنگ تحمیلی آن را تجربه کردیم. صلح می تواند ملت ها رابه هم نزدیک کند.

 

دیگر سخنران مراسم علی اشرف مجتهد شبستری رییس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان بود که با ارائه گزارشی از وضعیت جهان گفت: در سال ۲۰۱۶ تعداد پناهندگان جهان دو برابر و به رقم ۶۳ میلیون نفر رسیده است. شاخص صلح جهانی نشان می دهد وضع صلح در جهان امروز بد شده است. جای شگفتی است کشورهایی که به دنبال حقوق بشر هستند، بیشترین سلاح را می فروشند. عربستان سعودی ۲۱۲ درصد خرید سلاحش را افزایش داده و همان کشورهایی که دم از حقوق بشر می زنند در عراق از سلاح های دارای اورانیوم استفاده کردند.
رییس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با اشاره به نقش زبان و ادبیات فارسی در صلح و دوستی گفت: نقش زبان و ادبیات فارسی چنان است که مرزها را درهم نوردیده است. مولانا با مثنوی خود پرفروش ترین کتاب آمریکاست و چند سال قبل بان کی مون دبیر کل سازمان ملل می گفت جهان امروز برای صلح به حرف های رودکی نیاز دارد. در نتیجه می بینید که تمام ادبیات ما و قرآن ما مشحون از صلح و دوستی است.

 

در اختتامیه جشنواره نقاشی «رنگ صلح» سفرای کشورهای نیکاراگوئه و بلغارستان هم سخرانی کردند.سفیر نیکاراگوئه گفت: معتقدم انسان ذاتا خشونت ندارد و ما انسان ها ذاتا" به دنبال آرامش و صلح هستیم. اما متأسفانه در جهان امروز سینمای هالیوود و رسانه ها روی خشونت تاکید می کنند.


سفیر نیکاراگوئه با بیان اینکه صلح را باید از گاندی یاد بگیریم که بدون خشونت از فرهنگ و مردمش دفاع کرد، افزود: صلح را باید از ایران یاد گرفت که با آمریکا نجنگید اما قراردادی امضا کرد که از حقش دفاع کرد.  
سفیر بلغارستان هم در سخنانی گفت: ما مى دانيم که جنگ چیز بدی است و هزینه هاى بسيارى برای آن صرف می شود. امیدوارم همینقدر و حتی بیشتر برای صلح و دوستى هزینه شود.


اختتامیه دومین جشنواره «رنگ صلح» بخش های دیگری هم داشت از جمله پخش کلیپی از اولین دوره جشنواره، اجرای موسیقی سنتی هنرمندان گروه هنری سیحون، سرود وطن با اجرای نونهالان که مورد توجه حاضران قرار گرفت، تجلیل از مدیرعامل برج میلاد توسط عليرضا قادر پناه نماينده شبكه انجمنهاى دوستى در دزفول ،تجلیل از منیژه صحی نقاش، تجليل ازمسیح میر حسینی بازیگر و نقاش و هادی جمالی نقاش.


هم چنین از سفرای کشورهای نیکاراگوئه و بلغارستان هم تجلیل شد.در نهایت برگزیدگان دومین دوره جشنواره در میان انتظار حاضران در سالن به این شرح اعلام شدند: در گروه بزرگسال سجاد گمار از همدان اول شد، شیوا فضلی خانی از تهران رتبه دوم و شقایق پیشگاه حقی از لاهیجان در رتبه سوم قرار گرفت.در گروه سنی نوجوان، ساقی به منش از لاهیجان اول، و زهرا ناصری و طوبی حاجی زاده هر دو از تهران رتبه های دوم و سوم را کسب کردند.


سارینا گوزلی از البرز نفر اول بخش کودک شد و در این گروه سنی نگار حسین پور ساروی از بهشهر رتبه دوم  و کیان رضی ساجدی از لاهیجان در جایگاه سوم قرار گرفت.بعد از پايان مراسم مدعوين حاضردر سالن همگى وارد  فضای باز مقابل مرکز همایش های برج میلاد شدند و حلقه صلح را تشکیل دادند و در ادامه از نقاشی های به نمایش درآمده جشنواره در گالری هنری برج میلاد دیدن کردند.


دومین جشنواره «رنگ صلح» عصر پنجشنبه ۲۳ شهریور در گالری هنری برج میلاد تهران با نمایش آثار ۱۳۰ هنرمند در سه گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگسال از شهرهای مختلف ایران فعالیت خود را شروع کرد 30 شهریور به کار خود پایان داد.


این وب سایت متعلق به شبکه انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها می باشد
طراحی و پشتیبانی: Porima